Dołącz na facebook'u
STOWARZYSZENIE POMOCNA DŁOŃ W GNOJNIKU
Nr KRS 0000030427
Stowarzyszenie na rzecz pomocy potrzebującym
i zapobiegania patologiom społecznym

"POMOCNA DŁOŃ"
Jak możesz pomóc
Podaruj 1% swojego podatku
Wesprzyj wyślij sms-a

Dziennik Polski: Inicjatywa "Pomocnej Dłoni"

Zielone Ochronki wykroczyły poza granice gminy Gnojnik

Od kilku lat działające w Gnojniku Stowarzyszenie "Pomocna Dłoń" organizuje podczas wakacji sieć półkolonii zwanych umownie Zielonymi Ochronkami. Do tej pory brały w nich udział tylko dzieci z gminy Gnojnik. W tym roku po raz pierwszy udało się rozszerzyć zasięg półkolonii - funkcjonują obecnie na terenie trzech gmin.

   Tegoroczna akcja rozpoczęta została 5 lipca. Jak zwykle do udziału w zajęciach prowadzonych przez Zielone Ochronki zapraszane są dzieci, które z różnych powodów nie mogą wyjechał na letni wypoczynek poza swoją miejscowość. Prezes Stowarzyszenia "Pomocna Dłoń", Ewa Cierniak-Lambert i współpracujący z nią wolontariusze uruchomili sieć półkolonii, które są w stanie przyjąć codziennie 240 dzieci z terenu trzech gmin.

   Dzieci spędzają aktywnie czas pod okiem nauczycieli zatrudnionych w miejscowościach, w których półkolonie funkcjonują. Biorą udział w wycieczkach rowerowych i pieszych, uprawiają różnego rodzaju dyscypliny sportowe, wyjeżdżają do krytej pływalni w Brzesku - w ostatnią sobotę przewinęło się ich przez basen ponad 100. Są też organizowane ogniska, a w razie niesprzyjającej aury prowadzone są zajęcia świetlicowe, największym wzięciem cieszą się stanowiska komputerowe. Każde dziecko uczestniczące w codziennych zajęciach może liczyć na jeden posiłek dziennie. W ramach zajęć prowadzone też są pogadanki z zakresu profilaktyki uzależnień. Jest także czas na dyskoteki. Dzieci z gminy Dębno dodatkowo wyjeżdżają na wycieczki do krakowskiego ZOO, ponieważ wójt Grzegorz Brach przeznaczył na ten cel osobną pulę środków finansowych. Nauczyciele sprawujący opiekę nad dziećmi okazują się być bardzo "liberalnymi", nieraz przymykają oko, gdy w świetlicach szkolnych pojawiają się "nielegalni" uczestnicy półkolonii. Te nadprogramowe dzieci traktowane są na równi ze wszystkimi.

   - Zielone Ochronki funkcjonować będą do końca sierpnia. Jest duża szansa, że uda nam się pozyskać dodatkowe środki finansowe, co pozwoliłoby zwiększyć liczbę dzieci korzystających z naszej oferty do 300 - zapowiada Ewa Cierniak-Lambert.

   Sponsorami tegorocznej akcji przebiegającej pod hasłem "Zielone Ochronki" są: wojewoda małopolski, Starostwo Powiatowe w Brzesku, wójtowie gmin Dębno, Gnojnik i Iwkowa oraz NZOZ Centrum Medycyny Rodzinnej w Gnojniku. Starostwo Powiatowe po raz pierwszy partycypuje w kosztach organizacji tych półkolonii, jednak starosta Grzegorz Wawryka deklaruje stałą, coroczną pomoc. Do akcji w przyszłym roku włączy się również gmina Brzesko. Burmistrz Jan Musiał nie mógł przystąpić do akcji w tym roku, bowiem już wcześniej rozdysponował pieniądze przeznaczone na letni wypoczynek dzieci z terenu gminy Brzesko. Obiecał jednak, że jeśli Stowarzyszenie "Pomocna Dłoń" złoży do października stosowny wniosek, to Zielone Ochronki w przyszłym roku zawitają także w gminie Brzesko. Życzliwie na organizację półkolonii "Zielone Ochronki" patrzą pracownicy tarnowskiej delegatury Małopolskiego Kuratorium Oświaty. Aktualnie w gminie Gnojnik półkolonie funkcjonują w Uszwi, Biesiadkach i samym Gnojniku; w gminie Iwkowa - w Wojakowej i Kątach; na terenie gminy Dębno - w Woli Dębińskiej. Zgodnie z harmonogramem kolejne półkolonie będą uruchamiane w innych miejscowościach na terenie innych gmin.

   Uroczyste zakończenie "Zielonych Ochronek" odbędzie się podczas tradycyjnego pikniku, który w tym roku zaplanowany został na 29 sierpnia. Współorganizatorem pikniku, który odbędzie się na obiektach sportowych w Gnojniku, będzie również tradycyjnie Centrum Kultury w Gnojniku.

(ZS)