Dołącz na facebook'u
STOWARZYSZENIE POMOCNA DŁOŃ W GNOJNIKU
Nr KRS 0000030427
Stowarzyszenie na rzecz pomocy potrzebującym
i zapobiegania patologiom społecznym

"POMOCNA DŁOŃ"
Jak możesz pomóc
Podaruj 1% swojego podatku
Wesprzyj wyślij sms-a

Dziennik Polski: "Pomocna dłoń" po raz pierwszy

Na terenie parku w Gnojniku odbyła się pierwsza w tej gminie Spartakiada Integracyjna zorganizowana przez Stowarzyszenie "Pomocna Dłoń" oraz Gminne Centrum Kultury. W kilkugodzinnych zawodach sportowych wzięły udział osoby niepełnosprawne z gmin Czchów, Iwkowa i Gnojnik.

Działające od kilku lat Stowarzyszenie "Pomocna Dłoń" od początku swojego istnienia nastawione jest na organizowanie akcji na rzecz dzieci z rodzin ubogich oraz osób niepełnosprawnych. Wymyślone rok temu "Zielone Ochronki", czyli półkolonie dla dzieci z rodzin mających kłopoty finansowe, cieszyły się w gminie dużym powodzeniem. Okazale wypadło zakończenie tej akcji - w specjalnym, sierpniowym festynu wzięło udział około 400 osób. Stowarzyszenie czyni starania o utworzenie na terenie gminy Warsztatów Terapii Zajęciowej, na wzór ośrodka działającego już od pewnego czasu w Brzesku. W zabiegach wspomaga ich senator Mieczysław Mietła.

   Właśnie senator Mietła znalazł się wśród honorowych gości obserwujących sportowe zmagania, w których uczestniczyły dzieci z Gnojnika oraz osoby niepełnosprawne zaproszone przez organizatorów. Oprócz niego do Gnojnika przybyli marszałek sejmiku wojewódzkiego Andrzej Sasuła, starosta brzeski Grzegorz Wawryka, przewodniczący rady powiatu brzeskiego Andrzej Potępa oraz wójt gminy Gnojnik Wojciech Rzepa.

   - Tak się składa, że coraz częściej uczestniczę w tego typu imprezach. Większość z nich doczekała się już piątej edycji. Ta spartakiada organizowana w Gnojniku ma na razie z przodu "jedynkę". To oznacza, że dopiero uczymy się właściwie postępować wobec problemów osób niepełnosprawnych. Wiele jeszcze musimy się w tej materii nauczyć. Ale organizacja takich imprez świadczy, że wreszcie "normalniejemy", dostrzegamy skalę problemu i potrafimy nieść tym ludziom pomoc, jakiej od nas oczekują i na jaką zasługują - mówił na wstępie spartakiady Andrzej Sasuła.

   Zanim rozpoczęły się konkurencje sportowe (i nie tylko), wystąpił znany i lubiany w Gnojniku miejscowy zespół taneczny "Szkraby" prowadzony przez Marię Bober, a sponsorowany właśnie przez "Pomocną Dłoń". Ciekawą inscenizację zaprezentowali uczniowie Szkoły Podstawowej z Gnojnika, był to spektakl traktujący w swojej treści o szkodliwości nałogów.

   A później ruszyła sportowa karuzela. Każdy z niepełnosprawnych uczestników spartakiady otrzymywał oprócz nagrody pamiątkowy medal. Radość nagradzanych była wprost nie do opisania. Elżbieta odbierająca pluszowego misia nie kryła łez radości, z trudem - ale jednak - dawał sobie radę z poszczególnymi konkurencjami Wojtek, rekordzistą był Dominik, który brał udział w niemal każdej dyscyplinie. A nie tylko sportowymi umiejętnościami musieli wykazać się uczestnicy zawodów. Były też turniej tańca i festiwal piosenki. Warto tutaj nadmienić, że nad sprawnym przebiegiem części sportowej czuwali miejscowi nauczyciele - Barbara Kałuża i Bogdan Wszołek. Dużą pomocą w czasie całej imprezy służyli strażacy z OSP z Zawady Uszewskiej.

   - Był to nasz debiut organizacyjny, dlatego zdajemy sobie sprawę z wielu niedociągnięć. Powtórzymy podobną imprezę pod koniec wakacji. Będzie to drugie już zakończenie akcji przebiegającej pod hasłem "Zielonych Ochronek". Po raz drugi organizujemy system półkolonii funkcjonujących na terenie większości szkół w naszej gminie. W zeszłym roku cieszyły się one wielkim wzięciem, teraz spodziewamy się jeszcze większej liczby uczestników. A spartakiady integracyjne będą na pewno kontynuowane - zapowiada reprezentująca Stowarzyszenie Ewa Cierniak-Lambert.

   Spartakiadę uświetnił występ grupy teatralnej działającej przy parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Tarnowie. Spektakl zatytułowany "Blaszany kubek" zaprezentowany został w sali miejscowego Domu Strażaka.

(ZS)